Product description details / Product description
Chairman/delegate unit
(Mix discussion, camera tracking and voting functions together)
*Match with 2.1M connection cable.
*Through branching unit to hand in hand connected each unit.
*With 5 button Voting:1: “ATTEND” 2:“ YES” 3:“NO” 4:“ABSTAIN” 5:“RESET”
*With two microphone input design (adding the lapel microphone hub)
*Inside work with DC24V power by Main machine, It’s safety for users.
*Loudspeaker with auto mute, earphone jack and volume adjusting knob.
*Chairman unit with priority speaking, can off each representative speaking unit.
*Chairman can shut down all delegates, and chairman do not be limited by main machine.
*Unit-direction condenser microphone: goose neck microphone with red ring indicator LED.
*Open the microphone automatically mute speakers with headphone jack and volume control knob.
| SPECIFICATIONS | |
| NAME | VS-381C/D MIC UNIT |
| input/output | 8P-DIN×1(2M) |
| input | Condenser Microphone |
| power supply | DC24V(Supplied by the host) |
| current drain | 40mA |
| sensitivity | -47Db |
| s/n | 65Db |
| frequency response | 100-10KHZ |
| weight | 1.1kg |
| (W、D、H)dimension | 190×130×56mm |
| colors | Silver/Gray Black |
| installation | Desktop |
| MIC Stem Length | 420mm (Activity) |

