Product description details / Product description
VS-5230C/D Intelligent Conference Chairman/Delegate unit
*Match with 2.1M connection male cable and 8PIN female,connect hand in hand connected each unit.
*Inside work with DC24V power by Main machine, It’s safety for users. Also have mini extend power connecter.
*Unit-direction condenser microphone: goose neck microphone with red ring indicator LED.
*The button of microphone using CAR level rubber button, Durability, opening red LED.
*Professional high fidelity, condenser microphones core, high directivity, Speaking distance can reach 10 to 40 cm with clear voice.
*Digital conference microphone support the third party central control for industrial RS232 communication protocol,it can be though central control to tracking and ON/OFF.
*Chairman could be shut down delegate, repress Priority Key Temporary Silence mute delegate, Release Priority delegate sound return back, also Chairman controls the microphone for approving applications.
*Open the microphone, Inside speaker automatically mute, also with headphone jack and volume control knob.
*Microphone unit with two 3.5MM headphone jack and volume control knob for recording and headset.
SPECIFICATIONS
*Match with 2.1M connection male cable and 8PIN female,connect hand in hand connected each unit.
*Inside work with DC24V power by Main machine, It’s safety for users. Also have mini extend power connecter.
*Unit-direction condenser microphone: goose neck microphone with red ring indicator LED.
*The button of microphone using CAR level rubber button, Durability, opening red LED.
*Professional high fidelity, condenser microphones core, high directivity, Speaking distance can reach 10 to 40 cm with clear voice.
*Digital conference microphone support the third party central control for industrial RS232 communication protocol,it can be though central control to tracking and ON/OFF.
*Chairman could be shut down delegate, repress Priority Key Temporary Silence mute delegate, Release Priority delegate sound return back, also Chairman controls the microphone for approving applications.
*Open the microphone, Inside speaker automatically mute, also with headphone jack and volume control knob.
*Microphone unit with two 3.5MM headphone jack and volume control knob for recording and headset.
SPECIFICATIONS
| NAME | VS-5230C/D MIC UNIT |
| input/output | 8P-DIN×1(2M) |
| input | Condenser Microphone |
| power supply | DC24V |
| current drain | 35mA |
| sensitivity | -47Db |
| s/n | 65Db |
| 频率响应frequency response | 100-10KHZ |
| weight | 1kg |
| (W、D、H)dimension | 144×128×60mm |
| colors | Gray Black |
| installation | Desktop |
| MIC Stem Length | 420mm (Activity) |
