Product description details / Product description
VS-6290C/D Intelligent Conference Chairman/Delegate unit
*Match with 2.1M connection male cable. Through connect box unit to hand in hand connect each unit.
*Inside work with DC24V power by Main machine, It’s safety for users. Also have mini extend power connecter.
*Unit-direction condenser microphone: goose neck microphone with red ring indicator LED.
*Open the microphone, Inside speaker automatically mute, also with headphone jack and volume control knob.
*Microphone unit with 3.5MM headphone jack and volume control knob for recording and headset.
*With the blue LCD display screen menu of English, there is showing the meeting information, sate of the equipment, conference mode, ID number, speech countdown time, speaking time, open or off .
*The button of microphone using CAR level rubber button, Durability, with Light optical fiber opening red LED.
*Professional high fidelity, condenser microphones core, high directivity, Speaking distance can reach 10 to 40 cm with clear voice.
*Digital conference microphone support the third party central control for industrial RS232 communication protocol,it can be though central control to tracking and ON/OFF.
*Chairman could be shut down delegate, repress Priority Key Temporary Silence mute delegate, Release Priority delegate sound return back, also Chairman controls the microphone for approving applications.
SPECIFICATIONS
*Match with 2.1M connection male cable. Through connect box unit to hand in hand connect each unit.
*Inside work with DC24V power by Main machine, It’s safety for users. Also have mini extend power connecter.
*Unit-direction condenser microphone: goose neck microphone with red ring indicator LED.
*Open the microphone, Inside speaker automatically mute, also with headphone jack and volume control knob.
*Microphone unit with 3.5MM headphone jack and volume control knob for recording and headset.
*With the blue LCD display screen menu of English, there is showing the meeting information, sate of the equipment, conference mode, ID number, speech countdown time, speaking time, open or off .
*The button of microphone using CAR level rubber button, Durability, with Light optical fiber opening red LED.
*Professional high fidelity, condenser microphones core, high directivity, Speaking distance can reach 10 to 40 cm with clear voice.
*Digital conference microphone support the third party central control for industrial RS232 communication protocol,it can be though central control to tracking and ON/OFF.
*Chairman could be shut down delegate, repress Priority Key Temporary Silence mute delegate, Release Priority delegate sound return back, also Chairman controls the microphone for approving applications.
SPECIFICATIONS
| NAME | VS-6290C/D MIC UNIT |
| input/output | 8P-DIN×1(Microphone line:2M) |
| input | Condenser Microphone |
| power supply | DC24V |
| current drain | 35mA |
| sensitivity | -47Db |
| s/n | 65Db |
| frequency response | 100-10KHZ |
| weight | 1.3kg |
| (W、D、H)dimension | 200×112×55mm |
| colors | Gray Black |
| installation | Desktop |
| MIC Stem Length | 420mm (Activity) |
